czwartek, 27 sierpnia 2015

Podróż z olejkami eterycznymi - olejek na noc do suchej skóry

Każda podróż kiedyś się zaczyna, moja zaczyna się każdego dnia, zaraz po otworzeniu przynajmniej jednego oka. Nie każdy dzień jest tak samo ekscytujący, ale większość po prostu jest. Moja fascynacja życiem, rozpoczyna się od codziennych czynności w domu, gdy napawam się jego atmosferą. Porozrzucanymi ubraniami, kieliszkami z niedopitym winem, wybebeszoną torebką ukazującą szminkę, książkę, portfel i kartę wejściową do pracy. Potem prysznic, tête-à-tête z mokrymi włosami i skórą, ceremonia nawilżania niemal każdego jej fragmentu. I w końcu…. Wyjście z domu! To już jest czyste szaleństwo, tramwaje, autobusy, pełno nowych twarzy, niespodziewane uśmieszki, proste grzeczności, małe awanturki o fotel, szeleszczącą siatkę, niezdjęty plecak itd. Czyste życie, ich myśli, rozmowy – tysiące słów pomyślanych i wypowiedzianych w jednym pomieszczeniu – i ja, czasem zamyślona, czasem z fascynacją wpatrzona w siedzące dookoła twarze. Potem praca, ciągłe wzajemne się zderzanie, problemy, problemiki – ludzie, pełno ludzi, ich osobowości. Po pracy trening, może drink, może plotki, może nieoczekiwane spotkanie, a może po prostu tona marzeń… Jakby nie było, zawsze jest co robić, zawsze gdzieś zmierzam, nigdy nie przestaję obserwować.

Może dlatego, tak bardzo nie mogłam doczekać się paczki z nowymi olejkami – moja nowa podróż, olejki eteryczne, jeden ze szlaków, który chciałam chociaż raz przemierzyć. Do mojej suchej, odwodnionej skóry zakupiłam kilka olejków, które podobno idealnie się do niej nadają.
Po przeczytaniu kilku książek, artykułów, instrukcji obsługi oraz z powodu czystej radości tworzenia, stworzyłam olejek na noc. Olejek ten nadaje się do suchej skóry, w zależności od jej stanu mogą go używać osoby nieco starsze lub osoby ze skórą odwodnioną. W przypadku bardziej wysuszonej lub zniszczonej, czy też naznaczonej zmarszczkami skóry, można dodać olejek z wiesiołka oraz zmodyfikować proporcje olejów bazowych zastępując je bardziej tłustymi lub nadającymi się do wybranego rodzaju skóry. Ze względu na dość tłustą i ciężką formułę olejku, warto stosować go na noc. Nadaje się na skórę twarzy, szyi oraz dekoltu.

Olejek do suchej skóry na noc

Składniki - olejki eteryczne:
  • 2 krople Paczuli
  • 10 kropli Palmarozy
  • 8 kropli Szałwii Muszkatołowej
  • 8 kropli Róży z drzewa różanego
  • 5 kropli Nasion marchwi
  • 3 krople olejku z Cytryny
Składniki – oleje bazowe + dodatki:
  • 6 łyżeczek oleju z pestek moreli
  • 5 łyżeczek oleju jojoba
  • 1 łyżeczka oleju arganowego
  • 3 krople Retinolu

Przygotowanie:

  1. Do małego słoiczka za pomocą pipety wkropiłam olejki eteryczne.
  2. W kolejnym kroku dodałam retinol i oleje bazowe.
  3. Słoiczek zakręciłam i mocno wymieszałam. Całość przechowuję w lodówce.

Jak stosować olejki eteryczne

  • Olejki eteryczne należy zawsze rozcieńczać, nie wolno ich w czystej postaci nakładać na skórę.
  • Rozcieńczanie olejków eterycznych powinno odbywać się w proporcjach:
    1 kropla olejku eterycznego na 1/5 łyżeczki (1ml) oleju bazowego
    2-5 kropli olejku na 1 łyżeczkę (5ml) oleju bazowego
  • Olejki cytrusowe najlepiej stosować do kosmetyków stosowanych na noc, lub stosować je na części ciała osłonięte przed działaniem promieni słonecznych. Takie olejki w połączeniu ze słońcem mogą doprowadzić do fotoalergii.
  • Niektórych olejków nie powinny stosować kobiety w ciąży.

Paczula

Nadaje się do skóry

suchej, dojrzałej, trądzikowej (niweluje zaczerwienienia i wykazuje działanie przeciwzapalne), zniszczonej

Działanie

posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, wspomaga leczenie egzem na tle alergicznym, zalecany przy leczeniu oparzeń i otarć. Ponadto działa antydepresyjnie

Maksymalne stężenie

Do 0,5%

Palmaroza

Nadaje się do skóry

suchej, dojrzałej, zniszczonej i zanieczyszczonej

Działanie

nawilżające i stymulujące, antybakteryjne. Pomaga regulować produkcję sebum. Stymuluję odbudowę komórek

Szałwia muszkatołowa

Nadaje się do skóry

suchej, trądzikowej, skóry głowy (hamuje wypadanie włosów)

Działanie

reguluje wydzielanie sebum, a dodatkowo wykazuje działanie przeciwgrzybicze oraz antybakteryjnie. Stymuluje porost włosów. Antydepresyjne, uspokajające. Łagodzi bóle menstruacyjne.

Róża z drzewa różanego

Nadaje się do skóry

suchej, dojrzałej

Działanie

przeciwzmarszczkowe, stymuluje odbudowę komórek. Wygładza i uelastycznia skórę. Stosowany w stanach przemęczenia i napięcia, łagodzi związane z tym bóle głowy

Nasiona marchwi

Nadaje się do skóry

suchej, dojrzałej, starzejącej się

Działanie

dzięki zawartym w nim minerałom i beta karotenie ma silne działanie przeciwzmarszczkowe. Poprawia elastyczność skóry oraz wykazuje działanie tonizujące, dodatkowo nawilża i natłuszcza skórę

Olejek cytrynowy

Nadaje się do skóry

Działanie

silne działanie przeciwzmarszczkowe, ponadto przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne. Wykazuje właściwości rozjaśniające skórę i przebarwienia. Antydepresyjne, poprawia koncentrację

4 komentarze:

  1. Też uwielbiam kosmetyki naturalne! Do przemywania twarzy już od kilka lat używam naturalnej wody różanej z Maroka; z olejków uwielbiam arganowy, migdałowy, malinowy i z pestek śliwki.
    Z olejkami eterycznymi planowałam po eksperymentować przy sprzątaniu, bo chciałabym także i z domu usunąć chemię i detergenty, i zastąpić je naturalnymi środkami czystości. Jakbyś miała jakieś sprawdzone patenty to chętnie wypróbuję :)

    OdpowiedzUsuń
  2. OOO miło, że wpadłaś ^^ Z olejkami eterycznymi ,na razie, głównie eksperymentuję – w chwili obecnej, przede wszystkim mogę potwierdzić ich fantastyczny wpływ na skórę :) Jeśli chodzi o naturalne środki czystości postaram się przygotować kolejny post na ten temat - będzie i olejkach i o środkach czystości. Pomyślę może o całej serii, bo w temat można się naprawdę mocno zanurzyć :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Olejków nie próbowałam, ale to dobrze wiedzieć co w tym blogu. Czytałam, że też odpowiednio nawilżone powietrze ma nie tylko korzystne znaczenie dla zdrowia, ale też skóry. Stąd upatrzyłam sobie w sklepie https://duka.com/pl/agd/nawilzacze-powietrza jeden z dostępnych tam urządzeń. Myślę, że to będzie przydatny zakup.

    OdpowiedzUsuń